Przez ponad rok Jerzy Brzęczek eksperymentował zestawiając na różne sposoby piłkarzy w linii pomocy. Wygląda jednak na to, że w końcu znalazł optymalne rozwiązanie, które w ostatnich spotkaniach zaczęło w końcu sprawnie funkcjonować. Transmisja starcia od godz. 18:45 w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej oraz od 20:30 w TVP 1.
Przygodę z pracą w roli selekcjonera Brzęczek zaczynał od postawienia na będącego rewelacją Leeds United Mateusza Klicha, defensywnie usposobionego Grzegorza Krychowiaka i mającego problemy z ustabilizowaniem formy Piotra Zielińskiego. W kolejnych miesiącach 48-latek próbował również Karola Linettego, Damiana Szymańskiego czy Rafała Kurzawę, ale długo nie potrafił znaleźć optymalnej koncepcji na to, jak z powoływanych graczy wyciskać maksimum potencjału. Narzekano, że Krychowiak nie daje reprezentacji tyle, co Lokomotiwowi, Zieliński zbyt rzadko bierze na siebie ciężar rozgrywania, a trzecie ogniwo w drugiej linii zazwyczaj jest niewidoczne i nieprzydatne.
Na finiszu eliminacji biało-czerwoni w końcu mogą uczciwie przyznać, że pomocnicy są ich siłą i motorem napędowym. Liczne eksperymenty i próby dopasowania do siebie poszczególnych zawodników zdają się w końcu przynosić efekty. Nieźle wyglądało to już w trakcie październikowego spotkania z Łotwą. Sporo swobody miał ustawiony na "dziesiątce" zawodnik Napoli, bardzo mobilny i aktywny był grający wyżej niż dotychczas "Krycha", a jedynym, który zawiódł, był Klich. Ten piłkarz stanowi generalnie sporą zagadkę dla polskich kibiców. Zachwyca się nim Marcelo Bielsa, zachwycają się nim kibice Leeds, a gdy przyjeżdża na kadrę, wtapia się w tłum i nie potrafi zaprezentować atutów.
W decydującym o awansie na Euro 2020 meczu z Macedonią Północną, miejsce Klicha zajął Jacek Góralski. Na pozór koncepcja ta wydawała się irracjonalna. Biało-czerwoni mieli przecież zdominować słabszego rywala, a tymczasem selekcjoner ofensywnie grającego piłkarza zastąpił takim, którego głównym zadaniem było od zawsze rozbijanie ataków rywala. Podczas gdy znakiem rozpoznawczym Klicha jest dobre, prostopadłe podanie, były zawodnik Jagiellonii najchętniej na boisku... wykonuje wślizgi.
Góralski spisał się jednak znakomicie. Ustawiony przed obrońcami nie tylko harował w destrukcji, ale i całkiem sprawnie operował piłką, a to pozwoliło przesunąć się wyżej Krychowiaka. Pomocnik zagrał tak, jak gra w Lokomotiwie – był motorem napędowym zespołu, nadawał tempa kolejnym akcjom, reżyserował grę. Przed nim grał z kolei Zieliński, któremu swoboda, wynikająca z ustawienia na "dziesiątce", pozwoliła swobodnie poruszać się na całej szerokości.
Przeciwko Izraelowi miejsce "Górala" zajął Krystian Bielik i on również poradził sobie z wypełnieniem obowiązków defensywnego pomocnika. Znów zastosowano manewr z "uwolnieniem" Krychowiaka, który po latach, gdy utożsamiany był wybieganiem, walecznością i przeszkadzeniem rywalowi, pokazuje że sam również potrafi obchodzić się świetnie z piłką i znacznie więcej pożytku jest z niego, gdy będzie grał na "ósemce". Wydaje się też, że w końcu optymalne ustawienie udało się znaleźć dla Zielińskiego, który nie na skrzydle, nie w głębi pola, a za napastnikiem zdaje się czuć najlepiej.
Wszystko wskazuje zatem na to, że w końcu wykrystalizowało się optymalne zestawienie drugiej linii, co może być kluczem dla biało-czerwonych w najbliższych miesiącach i na czerwcowo-lipcowym turnieju. Kolejna szansa na potwierdzenie tych słów już we wtorek, w trakcie meczu ze Słowenią. Transmisja starcia od godz. 18:45 w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej oraz od 20:30 w TVP 1.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.